BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

44. Góralski Karnawał - podsumowanie

44. "Góralski Karnawał" dobiegł końca. Składam serdeczne podziękowania tym, którzy byli z nami przez te cztery Karnawałowe dni. Tych, których z nami nie było, zachęcam do odwiedzenia nas podczas kolejnych wydarzeń. Niebawem już Przegląd Palm Wielkanocnych, Małe Bajania no i wyjątkowe - 50. "Sabałowe Bajania".


A  to jak my wspominamy 44. "Góralski Karnawał":

    Czterodniowe spotkanie z kulturą ludową w Bukowinie Tatrzańskiej dobiegło końca. Grupy kolędnicze (w sumie 46   grup – z województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego) przez te dni prezentowały bogaty, piękny dorobek zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia przekazywany w ich domach z pokolenia na pokolenie. Wieczory były wspaniałą okazją aby poznać kulturę Pienin, Orawy i Spisza – taniec, śpiew, muzyka, dźwięk zbyrcoków, wyskanie dziewcont roznosiło się po wszystkich zakątkach Domu Ludowego. Najwięcej emocji jednak wzbudzały pokazy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Siła, zwinność, ale przede wszystkim naturalność u tancerzy zapadały w serca publiczności, która nagradzała zbójników gromkimi brawami.
    Przez te dni wiele osób odwiedziło również Wystawę Twórczości Ludowej. Z wielkim uznaniem oglądali prezentowane m.in. wyroby ze skóry, rzeźby, spinki góralskie, cuchy, serdaki obrazy na szkle. Pojawiło się wiele pytań dotyczących poszczególnych twórców i ich sposobu pracy.   Dużym zainteresowaniem cieszyły się również  prace wykonane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy naszym Centrum.

    W sobotę odbyła się VI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich. Piękne, zadbane, przyjaźnie nastawione wzbudzały zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych.
    W niedziele przedpołudnie przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich, którzy sami chcieli spróbować swoich sił w malowaniu na szkle i bibułkarstwie. Całe rodziny miały okazję by w twórczy sposób poznać podhalańską kulturę.
     I nadeszła godzina 17.00. – czas oficjalnego zakończenia 44. „Góralskiego Karnawału”, kiedy to  zostały ogłoszone wyniki trzydniowych zmagań scenicznych.
Ze złotymi rozetami góralskimi w tym roku z Bukowiny Tatrzańskiej jako najlepsze grupy kolędnicze wyjechali: „Kolędnicy” ze Szczyrku, „Grónie” z Wisły, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej, „Pasterze” z Sadku-Kostrzy „Z Dorotą” z Juszczyna, „Draby” z Rzepiennika Suchego, i „Dziady noworoczne” z Małej Żabnicy („Romanka”).
„Ciupagę Zbójnicką” za najlepsze wykonanie tańca zbójnickiego otrzymał zespół „Polaniorze” z Kościeliska. „Ciupaga Bacowska” powędrowała w ręce zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.  Trzy równorzędne trzecie miejsca – „Ciupagi Juhaskie” jury przyznało Uczelnianemu Zespołowi Góralskiemu „Młode Podhale” z Nowego Targu, Studenckiemu Zespołowi Góralskiemu „Skalni” z Krakowa oraz Zespołowi Góralskiemu „Zbójecko Familia” z Gminy Czarny Dunajec.
Wśród 33 ocenionych par tanecznych wyróżnieni zostali w I kategorii wiekowej (16 – 21 lat):  Jan Stanuch i Anna Gąsienica-Fronek z zespołu „Młode Klimki” z Zakopanego,Michał Trybuła i Julia Majerczyk oraz Gabriel Hodorowicz i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) :Artur Majerczak i Agata Sobkowiak oraz Daniel Delimata i Natalia Chrobak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D., Mirosław Lassak i Julia Skiba z zespołu „Hamernik” z Krakowa a także Marcin Bigos i Halina Skupień z zespołu „Skalni” z Krakowa.W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat):  Jan Kubik i Joanna Piszczek oraz Robert Majerczak i Grażyna Dziubek z Krościenka n. Dunajcem., Sławomir Lassak i Monika Lassak oraz Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa, Adam Karpiel i Zofia Gąsienica-Byrcyn z Kościeliska.
Gratulujemy!
Swoją obecnością  podczas ogłoszenia wyników zaszczycili nas: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Burmisrz Gminy Miasta Kórnik Jerzy Lechnerowski, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.
Składamy serdeczne podziękowania Jurorom, Konferansjerom a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli 44. „Góralski Karnawał”.
Dziękujemy za wiele ciepłych słów, które zostały skierowane w naszą stronę za codzienną działalność  oraz organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że przez ten czas przebywający tu ludzie mogli obcować nie tylko z kulturą ludową, ale przede wszystkim ze sobą nawzajem.

Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie jeden raz, tu w bukowiańskim Domu Ludowym.


powrótwydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 3816
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

NASI PRZYJACIELE

GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 
 


 

 

 
 


 
TAXI
 
Za treści odpowiada: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2 05-827 Grodzisk Mazowiecki KRS: 0000318482
 
 


 
 
Gmina Bukowina Tatrzańska realizuje projekt pn. Zachowanie dziedzictwa górali na pograniczu polsko-słowackim, współfinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.
 
 

width=
 


 


 

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu społecznego
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
„Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Bukowina Tatrzańska”.