BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Tatry – Gmina Bukowina Tatrzańska – szlaki turystyczne

Gęsta sieć szlaków turystycznych pokrywająca górską część gminy wynosi 45 km i według przewodników zajmuje 60 godzin intensywnego marszu przy pokonaniu 9 km podejść. Bazę turystyczną w Tatrach stanowią schroniska w Roztoce, Dolinie Pięciu Stawów, Morskim Oku oraz pawilon gastronomiczny na Włosienicy. Trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka w lecie można pokonać tradycyjnymi wozami góralskimi a w zimie saniami. Cennik w zależności od sezonu.

Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Charakterystyczny wierzchołek Mnicha uwieczniany na pocztówkach jest dla Polaków tym, czym dla Szwajcarów Matterhorn a dla Francuzów Dru. Dla taterników to zapowiedź wspinaczkowej uczty. Gmina oferuje na terenie Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka aż 12 kilometrów grani wraz z bocznymi odnogami, na których znajduje się około 600 dróg wspinaczkowych.

Niezwykłe zróżnicowanie powierzchni na terenie gminy i wysokości szczytów dochodzące do 2500 metrów npm powodują unikalne w skali kraju skrajności pogodowe. Występujące w górach aż cztery piętra klimatyczne od chłodnego po zimne wymagają od turysty szczególnego przygotowania. Nawet na krótkie wyprawy należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, kurtki przeciwdeszczowe lub parasole. Śnieg zalega nawet do początku czerwca a jego opadów można spodziewać się nawet w lipcu.
 

(fot. Ela Nowobilska)
 

Wszystkie “mankamenty” rekompensują jednak wspaniałe doznania estetyczne w obcowaniu z nieskażoną cywilizacją dziką przyrodą. Szczególnie polecamy następujące szlaki turystyczne:
  • Z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów – wizyta w tej dolinie zajmie nam około pięciu godzin, w trakcie których możemy podziwiać największy wodospad w Polsce – Siklawę. Dla przygotowanych kondycyjnie, w dolinie czekają atrakcyjne szlaki górskimi graniami. Między innymi jest szlak zwany “Orlą Percią”. Z uwagi na skalę trudności polecany wyłącznie bardzo doświadczonym turystom. Podczas górskich wycieczek warto zabierać ze sobą mapę, głównie ze względu na własne bezpieczeństwo.
  • Po dojściu do Morskiego Oka mamy do wyboru kilka wariantów. Jednym z nich jest spacer nad Czarny Staw. Nieliczni wybiorą się na najwyższą górę w Polsce – Rysy. Wbrew pozorom szlak nie należy do najłatwiejszych. Ubezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer działają deprymująco na osoby nie oswojone z wysokością. Bezwzględnie należy posiadać obuwie wysokogórskie, należy również liczyć się z ,,kolejkami” na najtrudniejszych podejściach. Ponieważ wyprawa zajmuje około 7 godzin, należy zabrać ze sobą całodzienny ekwipunek zawierający odzież, kurtki przeciwdeszczowe, latarki oraz wystarczający zapas jedzenia i picia.
  • Spacer do Dolinki za Mnichem – zajmujący kilka godzin “tam i z powrotem” może być wystarczającą satysfakcją dla początkującego turysty. Niemal pewne spotkanie ze świstakami i kozicami zrekompensuje trudy wycieczki w zupełności. Dla wymagających polecamy jednak przejście przez najwyżej położoną w Polsce Szpiglasową Przełęcz, będącą łącznikiem pomiędzy Morskim Okiem a Doliną Pięciu Stawów. Wycieczka może zakończyć się na Wodogrzmotach Mickiewicza i sprawić wiele satysfakcji.
  • Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem – to wyprawa dla badaczy. W kotle Mięguszowieckim zobaczą bowiem unikalny śnieżnik – kilkunastometrowej grubości płat śniegu zalegający od 400 lat. Badanie “słojów” tego śnieżnika dostarcza coraz to nowych informacji. Jego przekrój informuje nas zarówno o tragedii w Czarnobylu jak i o unikalnych gatunkach roślin żyjących na przełomie XVI wieku. Z samej przełęczy widok na Morskie Oko zostawia zaś wspomnienia na całe życie.
  • Szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów – najłatwiejsze dojście do tej Doliny. Szlak przecina słynny żleb “Żandarmerii”, znany z olbrzymich lawin schodzących w okresie zimowym na szosę do Morskiego Oka. Z tego też względu jest on w zimie zamykany. Kilkugodzinny spacer można zakończyć zejściem przez dolinę Roztoki na Wodogrzmoty Mickiewicza.
  • Jeżeli poprzestaniecie na spacerze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka również nie ominą Was atrakcje. Koniecznym jest przystanek na Wodogrzmotach Mickiewicza – trzech kolejnych wodospadach, które zwłaszcza na wiosnę potrafią budzić grozę nieokiełznanym żywiołem. Kilometr dalej odsłania się widok na najwyższy i najpotężniejszy tatrzański szczyt Gerlach… w zasięgu ręki zaś, zobaczycie żywą encyklopedię unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Nie podajemy ich nazw. Są dostępne w każdych podręcznikach. Mamy nadzieję że nasz folder wzbudzi w Was żyłkę badaczy i kolejnych odkryć dokonacie sami…
(fot. Paweł Murzyn)
 wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 99112
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

Gdzie leżą Tatry?

Tatry – ciekawostki

Fauna i Flora

Szlaki turystyczne

Jeśli wybierasz się w góry

Zachowanie w parku narodowym

Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów Polskich

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

NASI PRZYJACIELE

SEKRETY ZBÓJNIKÓW

GOSPODARKA ODPADAMI


 

URZĄD GMINY

 
   
   

 
Gmina Bukowina Tatrzańska przystępuje do gazyfikacji miejscowości. Prosimy o wypełnienie ankiety która posłuży zbadaniu zainteresowania wśród mieszkańców zmianą sposobu ogrzewania budynków na gazowe [więcej...]
 
 


 


 
 


 


 
 

 
 

 
 

 
 

 

Konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji z funduszy europejskich
termin dyżuru: (wtorek)
20 lutego 2018 roku
godz. 09.00 - 11.30

 

 
 

 
 


 
 


 
TAXI
 
Za treści odpowiada: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2 05-827 Grodzisk Mazowiecki KRS: 0000318482
 
 


 
 

width=
 


 


 

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu społecznego
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
„Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Bukowina Tatrzańska”.