BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Gdzie leżą Tatry?

To pytanie, z pozoru proste, większość zapytanych uzna za retoryczne. Tymczasem czy odwiedzający je wiedzą, że znaczna ich część, w tym całe Tatry Wysokie, leży w Brzegach, a dokładnie w sołectwie Brzegi, w gminie Bukowina Tatrzańska. Tu leżą Rysy, Orla Perć, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko, Wielki Wołoszyn czy Wielka Siklawa.

Morskie Oko, do którego w ciągu roku dociera 800 tysięcy turystów, jest najliczniej odwiedzanym obiektem przyrodniczym w Polsce.

Sieć szlaków turystycznych w górskiej części gminy ma długość 45 km, ich przejście zajmuje 60 godzin intensywnego marszu.

 
Polecane szlaki:
 • z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów Polskich – 5 godzin
   
 • z Morskiego Oka na Rysy – 7 godzin
   
 • z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich – 6 godzin
   
 • z Morskiego Oka do Dolinki za Mnichem – 5 godzin
   
 
Morskie Oko, Mięguszowieckie Szczyty i Mnich
(fot. S. Pytel)
 
 
Podczas tatrzańskich wędrówek pamiętać należy że obszar ten posiada status parku narodowego i jest prawnie chroniony. Ponieważ podczas wędrówek prawie zawsze można spotkać licznych przedstawicieli świata zwierząt, PAMIĘTAJ:
 • Nie dokarmiaj
 • Nie śmieć
 • Nie hałasuj – gęsta sieć szlaków turystycznych powoduje że Twój podniesiony głos jest słyszany przez zwierzęta nawet w odległych od szlaku rejonach. Pamiętaj że jesteś w ich domu, gdzie zwierzęta rodzą i wychowują swoje młode potrzebując, tak jak ludzie wiele spokoju.
 • Nie zabijaj – w parku narodowym jesteś otoczony wyjątkowo rzadkimi gatunkami. Niewiedza bardzo często prowadzi do zrywania chronionych roślin i zabijania rzadkich owadów np. motyli.
 • Nie zbaczaj ze szlaku – skracanie szlaku może zakończyć się zadeptaniem ptasiego gniazda wymoszczonego w wysokiej trawie.
 • Unikaj ognia – wokół Ciebie znajduje się mnóstwo łatwopalnego materiału. Ze środka płonącego lasu nie ma ucieczki.
 
Dolina Pięciu Stawów Polskich
(fot. S. Pytel)


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 82923
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

Gdzie leżą Tatry?

Tatry – ciekawostki

Fauna i Flora

Szlaki turystyczne

Jeśli wybierasz się w góry

Zachowanie w parku narodowym

Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów Polskich

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

NASI PRZYJACIELE

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

 
 


 


 
 


 


 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

 

 
 


 
TAXI
 
Za treści odpowiada: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2 05-827 Grodzisk Mazowiecki KRS: 0000318482