BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Kórnik

Ziemia Kórnicka położona w sercu Wielkopolski zachowała szereg walorów środowiska przyrodniczego stanowiącego o jej atrakcyjności. Wśród tutejszych pierwszoplanowych walorów przyrodniczych wymienić trzeba Rynnę Kórnicko-Zaniemyską i lasy zgrupowane w głównej mierze na zachód od niej. Tworzy to doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji na łonie natury.

POŁOŻENIE

Gmina Kórnik zajmuje powierzchnię 185 km2. Jej obszar obejmuje miasto Kórnik i 30 wsi.

Gmina Kórnik leży w środkowej części Wielkopolski, na Pojezierzu Wielkopolskim. Od północy gmina sąsiaduje z miastem Poznaniem, od zachodu z gminami Mosina i Brodnica, od południa z gminami Śrem i Zaniemyśl, a od wschodu z gminami Środa Wielkopolska oraz Kleszczewo. Administracyjnie obszar gminy Kórnik należy do powiatu poznańskiego.

Rozciągłość tego obszaru z zachodu na wschód wynosi 18,5 km   z południa na północ 21 km. Granica gminy ma długość 91,5 km i tylko na niewielkim obszarze przebiega naturalnie - korytem Warty oraz mniejszych rzek, tj. Średzkiej Strugi oraz Kopli.

Układ sieci komunikacyjnej gminy ukształtowany został już w średniowieczu. Kórnik położony był na jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych z Poznania na Śląsk.  W późniejszym okresie  powstało również odgałęzienie szlaku w kierunku północno-wschodnim do Kostrzyna. Miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. Wraz z rozwojem osadnictwa rozwijały się drogi o znaczeniu lokalnym z Kórnika do Mosiny, z Bnina do Zaniemyśla i Błażejewka oraz droga z Kórnika do Środy Wielkopolskiej.

Miasto Kórnik leży niespełna 20 km na południowy-wschód od Poznania. Obecnie sieć dróg na obszarze gminy jest dobrze rozwinięta, a jej szkielet stanowią cztery drogi krajowe o znaczeniu regionalnym. Zbiegają się tutaj szlaki komunikacyjne o znaczeniu międzyregionalnym: droga krajowa nr 11 tzw. "trasa katowicka" wiodąca z Poznania do Katowic, nr 434 Kostrzyn-Rawicz-Wrocław i nr 431 w kierunku Mosiny a przez północny skraj gminy w okolicy wsi Żerniki przebiega autostrada A2. Gminę przecina również jedna z najważniejszych polskich magistral kolejowych Poznań-Górny Śląsk. Ponadto przez gminę przebiega czternaście dróg wojewódzkich, które wraz z drogami powiatowymi i gminnymi zapewniają połączenia tak z ośrodkami zewnętrznymi, jak i ze wszystkimi miejscowościami gminy.wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 25364
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

NASI PRZYJACIELE

BUKOVINA Terma Hotel Spa

Kotelnica Białczańska

Terma Białka

Szlak Rzemiosła Małopolski

Muzeum Tatrzańskie

Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

Kalisz Pomorski

Kórnik

Powiat Chrzanowski

Stacja Narciarska Grapa Litwinka

Górski Ośrodek Jeździecki

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

 

 
 


 
TAXI