BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

DZIECIĘCY ZESPÓŁ GÓRALSKI "ZAWATERNIK" Z LEŚNICY-GRONIA

"Zawaternik" powstał w 1983 roku przy Szkole Podstawowej w Leśnicy, obecnie Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki i Gimnazjum w Leśnicy. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Leśnicy i Szkoły Podstawowej w Groniu.

Nazwa "zawaternik" oznacza wiecznie tlący się w palenisku kawałek drewna, najczęściej buka, z którego dawniej rozdmuchiwano watrę.

Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę górali podhalańskich. Kultywuje rodzimą tradycję, odkrywając piękno swojego regionu poprzez gwarę, taniec, śpiew, dawne zwyczaje i zabawy dziecięce.
 
Programy "Zawaternika":
 
"To co nos ciesy to zabawa i śpasy", "Dzieci rade holofiom", "Zbieranie jagód", "Radość zielonej polany", "Kie kwiotki łąki mojom, dzieci rade brojom", "Śmigurztniki", Jasełka góralskie, "Moje nozki podrygujom", "W izbie", "Budujemy chałupe" oparte są na radosnych i spontanicznych zabawach dzieci, przeplatanych śpiewem i tańcem góralskim - taniec solowy, juhaski, zbójnicki.
 

"Zawaternik" bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na terenie Polski i za granicą zdobywając wiele najwyższych nagród za śpiew, recytację, gawędę czy program zespołu.

Jest między innymi wielokrotnym laureatem pierwszych nagród na Gminnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, "Przeziyracce Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich" w Gminie Czarny Dunajec, "Jesieni Tatrzańskiej" w Zakopanem, "Konkursie Śpiywoków i Toniecników" w Białym Dunajcu oraz wielu innych odbywających się na terenie Podhala.
 
PROGRAMY ZESPOŁU ZDOBYŁY UZNANIE NA IMPREZACH:
 
- Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce,
- IV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu - 1995, zespół partnerski "Vonicka" z Czech, program zespołu oceniony jako przykład realizacji programów dla zespołów dziecięcych,
- V Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu - 1996, zespół partnerski "Halicka Wiesiełka "z Ukrainy,
- "Dni Huculskie" - Gładyszów 1996
- Impreza "30 lat Kępic" - Kępice 1997,
- IV Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru - Zielona Góra 1997, Nagroda za "Wybitne wartości etnograficzne i artystyczne widowiska oraz bogactwo jego formy scenicznej", Zielona Góra, Zbąszyń, Zbąszynek, Świebodzin 1997,
- Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie - Częstochowa 1997,
- "Święto Gwarków"- Tarnowskie Góry 1998,
- IV Międzynarodowy Bieg Uliczny - Krosno 1998,
- Koncert "Zawaternika" z okazji 15-lecia działalności - N. Targ 1998,
- "Śląskie Gody" - Chorzów 1999,
- "Święto Folkloru" - Biecz 1999,
- VI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów Wielkopolski 1999, Tytuł Laureata za "Wybitne wartości artystyczne prezentacji dziedzictwa kulturowego" oraz Nagroda Główna - wytypowanie jako reprezentanta Polski na Międzynarodowy Festiwal Folkloru pod patronatem CIOFF w Zielonej Górze,
- V Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Zielona Góra 1999, Nagroda za "Wysokie wartości kulturowe i artystyczne widowiska", występy w Sławie, Babimoście, Trzebiechowie, Gorzowie Wielkopolskim, Cottbus w Niemczech,
- Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Będzin 1999, II nagroda,
- "Limanowskie Lato" - Limanowa 2000,
- III Festiwal Piosenki Wartościowej - Kraków 2001,
- "Dni Proszowic"- Proszowice 2001,
- I Małopolski Jarmark Winny - Biecz 2001,
- V Archidiecezjalny Konkurs Kolęd i Pastorałek - Zakopane 2002, I nagroda,
- Przegląd Zespołów Folklorystycznych - Kościerzyna 2002, Kaszuby, skansen Wdzydze Kiszewskie, Jezioro Wdzydze,
- IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gorzów 2002, Tytuł Laureata za "Kultywowanie dziedzictwa kulturowego własnego regionu i artyzm jego stylowej prezentacji" oraz Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego,
- VI Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Źródło 2002" - Dobrodzień,
- I miejsce w finale wojewódzkim Telewizyjnego Teleturnieju Najmłodszych w Krakowie i nominacja do finału krajowego w Warszawie - 2003,
- Niedzielne Spotkania z Historią i Folklorem "Na Łowy" - Czarnia, Kurpie 2003,
- X Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych - "Spotkanie Laureatów" - Gorzów Wielkopolski 2003,
- XI Światowy Dzień Chorego - Zakopane 2003,
- Jubileusz 20-lecia działalności artystycznej, wychowawczej i profilaktycznej zespołu "Zawaternik" - 2003,
- I Biesiada Kaszubska w Kartuzach - 2004, Szwajcaria Kaszubska, Sianów, Łeba,
- II Warsztaty Folkloru Polskiego - Łódź 2005,
- Jarmark Folklorystyczny w Sanoku - 2005,
- Międzynarodowy Festiwal Opowieści - Warszawa - Konstancin Jeziorna organizowany przez Muzeum Opowiadaczy Historii - 2005,
- Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca "Lasowiaczek" w Stalowej Woli - 2005,
- X Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Źródło 2006"w Dobrodzieniu,
- XIV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów Wielkopolski 2007, zdobycie Tytułu Laureata oraz Nagrody Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego,
- IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Angielskiej - Nowy Targ 2007,
- Jubileusz 90-lecia Szkoły w Garwolinie, Warszawa - Garwolin 2007,
- I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych - Szczawnica 2008,
- XV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej, Gorzów Wielkopolski 2008, Spotkanie Laureatów, Nagroda Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nagroda Radia "Zachód",
- Koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności artystycznej, wychowawczej i profilaktycznej zespołu "Zawaternik" - 2008,
- XVII Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej - Myślenice 2008,
- "Dni Gór"- Łódź 2009,
- XXXII Międzynarodowy Festiwal "Bydgoskie Impresje Muzyczne"- Bydgoszcz 2009, Nagroda Specjalna bydgoskiego portalu internetowego www.bydgoszcz.com,
- X Festiwal Kwiatów - Albigowa 2009, zwiedzanie zamku w Łańcucie i skansenu w Markowej,
- I Redyk Na Bielanach - Kraków 2009,
- "Spotkanie Przyjaciół" - Sieraków Wielkopolski 2010,
- "Srebrne Kierpce" w I Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Zakopane 2010,
- XXXIV Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Rabka 2010,
- "Trzy wesela - Trzy Regiony" - Krzemienice 2010,
- Udział w koncercie "Mali górale na scenie festiwalowej" w ramach MFFZG, Zakopane 2010,
- XI Konkurs Młodyk Toniecników - I miejsce - Biały Dunajec 2010,
- IV Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi" - Dąbrowa Górnicza 2011 - I miejsce w konkursie tańca, III miejsce w konkursie śpiewu,
- II Tatrzański Przegląd Zespołów Regionalnych w Zakopanem - zdobycie I nagrody "Złote Kierpce", 2011,
- Wojewódzki Festiwal Folklorystyczny "Letnie Spotkania z Folklorem"- Gołcza - Wielkanoc 2011, wyróżnienie specjalne za program zespołu,
- XV Ogólnopolski Festiwal - Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych - Dobrodzień 2011, Park Jurajski w Krasiejowie,
- MFFZG Zakopane 2011 - Koncert "Mali górale", udział dzieci w pokazie mody góralskiej,
- Ogólnopolski Festiwal "Dziecko w folklorze"- Baranów Sandomierski 2011, I miejsce grupa śpiewacza, II miejsce taniec, III miejsce grupa obrzędowa,
- XII Konkurs Młodyk Toniecników - Biały Dunajec 2011 - I miejsce t. zbójnicki
- Kolędowanie - Sątopy, Poznań 2012,
- V Kórnicki Półmaraton Papieski - Kórnik 2012,
- III Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Zakopane 2012 "Srebrne Kierpce",
- XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej - Skaryszew 2012, Nagroda Starosty Radomskiego,
- Premiera "Bajek po góralsku" - MOK Nowy Targ 2012, muzykę do bajek napisał Pan Mieczysław Śliwiński z Poznania,
- XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca - Gorzów Wielkopolski 2012, Nagroda -Tytuł Laureata,
- Festiwal Kwiatów - Albigowa 2012,
- Europejskie Targi Produktu Regionalnego - Zakopane 2012,
- XXV Przeziyracka Młodyk Toniecników - Ratułów 2012 - I m. taniec zbójnicki,
- XIII Konkurs Młodyk Toniecników - Biały Dunajec 2012 - I m. taniec zbójnicki,
- Galicyjski Jarmark Adwentowy - Kraków 2012,
- "Zapalanie Choinki pod Oknem Papieskim" - Kraków 2012,
- Festiwal Polsko - Rosyjski "Zimowa bajka w Tatrach" - Zakopane 2012,
- IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych - Zakopane 2013,
- Redyk Karpacki - Łapsze Wyżne - Nowiny 2013,
- "Bajki po góralsku" - Poznań, Kórnik, Tulce 2013 - zaproszenie przez Stowarzyszenie "Otwórz się na folklor" z Poznania,
- Ogólnopolski Festiwal "Bukowskie Prezentacje Młodych" - Bukowsko Bieszczady 2013, III miejsce śpiew,
- Jubileuszowy Koncert z okazji 30-lecia działalności artystycznej, wychowawczej, profilaktycznej - MOK Nowy Targ 2013, "Zawaternik" otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
kierownik zespołu Maria Dudek otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",
- Polsko - Rosyjski Festiwal "Zimowa Bajka w Tatrach" - Zakopane 2014,
- Udział w programie telewizyjnym "Marzenia Marcina Dańca" - TV Łęg - Kraków 2014, emitowano podczas Świąt Wielkanocnych w II programie TVP,
- Światowy Zjazd Motocyklistek - Białka Tatrzańska 2014,
- Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy "Idą Święta" - Zabrze 2014,
- Polsko - Rosyjski Festiwal "Zimowa Bajka w Tatrach" - Zakopane 2015,
- Otwarcie Domu Kultury "WALUSIÓWKA" w Leśnicy - Groniu 2015,
- Tatrzański Przegląd Zespołów Regionalnych - Zakopane 2015 II nagroda "Srebrne Kierpce",
- VIII Małopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych "Smok 2015" - Kraków,
- Warsztaty śpiewu i tańca - Rawa Mazowiecka - Ossa 2015 wraz z "Turlikami",
- Cepeliada - prezentacja Gminy Bukowina Tatrzańska - Kraków 2015,
- Organizacja w "Walusiówce" I Gminnego Konkursu Tańca Góralskiego "TATRZAŃSKI ZWYRT" - Leśnica - Groń 2016, wyróżnienie specjalne za wysoki poziom artystyczny w tańcu zbójnickim,
- Jarmark Korzeński - Korzenna koło Nowego Sącza 2016,
 
ZAWATERNIK prezentował się również na MIEDZYNARODOWYCH FESTIWALACH FOLKLORYSTYCZNYCH za granicą:
 
- Słowacja, Czechy, Litwa,
- 50 Międzynarodowy Festiwal EISTEDDFOD - 1996 w Llangollen w Wielkiej Brytanii, gdzie w konkursie tańca zdobył 93 punkty na 100 możliwych,
- Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych - Vysna Olsava, Słowacja 1996,
- I Światowa Folkloriada CIOFF w Brunssum - Holandia 1996,
- XXVII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych - Dolni Lomna Czechy 1996,
- Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Suk, suk rateli" w Kownie - Litwa 1998, zwiedzanie Kowna, Wilna, Trakai, Szawle,
- VIII Międzynarodowy Festiwalu Chórów w Atenach - Grecja 2000, gdzie znalazł się w szóstce najlepszych chórów w kategorii folkloru,
- pobyt w Skopje - Macedonia oraz Budapeszt - Węgry,
- 50 Europejski Festiwal Młodych w Neerpelt - Belgia 2002, gdzie w konkursie śpiewu zdobył II nagrodę, pobyt w Paryżu, spotkanie z Polonią,
- Stary Smokowiec - Słowacja 2003, obchody 210 - tej rocznicy miasta,
- 30 Światowy Festiwal Folkloru w Gannat - Francja 2003,
- Festiwal Wiosny w Budapeszcie - Węgry 2004,
- Festiwal "Goralskie Slavnosti" w Zdiarze - Słowacja 2004,
- Wyjazd do Francji - Paryż - spotkanie z Polonią, La Salette, La Balmette - Alpy 2005,
- III Międzynarodowy Festiwalu Folkloru CIOFF "Toczące się koło" w Kuzniecowsku - Ukraina 2006,
- Międzynarodowy Festiwal Wielkanocny w Havirovie - Czechy 2007,
- Międzynarodowy Festiwal "Spotkanie Przyjaciół" - Trenciańska Turna - Słowacja 2007,
- XXVI Festiwal "Na Góralską Nute" - USA - Chicago 2008, spotkania z Polonią, zwiedzanie Downtown, Muzeum Ziemi, Chicago Akwarium,
- Międzynarodowy Festiwal "Jelenec 2009" - Jelenec - Nitra, Słowacja 2009,
- Podróż po EUROPIE 2011 :
 Włochy - Wenecja, Francja - Frejus - spotkania z Polonią, Cannes, Nicea, Monaco, Hiszpania - Barcelona, Festiwal w Chauvigny - Francja,
Disneyland - Paryż, Niemcy - Norymberga,
- Kolędujemy w Havirovie - Czechy 2012,
- Festiwal "Goralskie Slavnosti" - Słowacja 2013,
- X Międzynarodowy Festiwal "Euro Folk - Black Sea 2014" Primorsko - Kiten Bułgaria, zdobycie I nagrody "Złoty Orfeusz",
pobyt w Timisoarze - Rumunia, Sozopol, Veliko Tarnovo - Bułgaria,
- 34 Międzynarodowy Festiwal DE MUSICA DE CANTONIGROS - Vic, Cantonigros - Hiszpania 2016,
- pobyt w Lignano Sabiadoro - Włochy, zwiedzanie Barcelony,
 
"ZAWATERNIK" śpiewał i tańczył :
 
- w Niemczech - Berlin, Frankfurt n. Menem, Cottbus (1999)
- w Belgii - Bruksela,
- we Włoszech - Rzym, Saint Elia, Watykan 1997 (zwiedzanie Wiednia, Rzymu, Florencji, Loreto, Padwy, Wenecji, spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II),
- w Austrii - Wiedeń 1997,
- Ukrainie - Iwano - Frankowsk (uroczystość otwarcia pierwszego na Ukrainie Polskiego Domu Parafialnego),
- Macedonii - Skopje,
- na Węgrzech - Budapeszt,
- we Francji - Paryż w roku 2002, a w 2005 roku odbył podróż do Paryża, gdzie spotkał się z Polonią oraz do La Salette i La Balmette w Alpach
 
W Polsce :

Groń, Leśnica, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Bytom, Jurgów, Brzegi, Czarna Góra, Garwolin, Rzepiska, Bogusza "Lato w Dolinie Kamionki", Gronków, Kościelisko, Zakopane, Kraków, Warszawa, Kamesznica, Gorlice, Kędzierzyn - Koźle, Poronin, Czarny Dunajec, Rabka, Lipnica Wielka - Orawa, Władysławowo, Stare Bystre, Podegrodzie, Skawina, Trzciana, Szaflary, Nowy Sącz, Chochołów, Zawoja, Zabrze, Kępice ( 2 tygodniowy obóz szkoleniowo - wypoczynkowy nad Morzem Bałtyckim), Zbąszynek, Świebodzin, Piła, Gliwice, Proszowice, Gliczarów Górny, Poronin, Nowy Targ, Klimczok - Beskidy, Murzasichle, Częstochowa, Zamość, Łańcut, Rzeszów, Wielkie Oczy,
 
Gościł w swoich rodzinach zespoły z Polski :
 
- Zespół Regionalny "Mali Poligrodzianie" z Poznania, 2000
- Zespół Tańca Ludowego "Młodzi Albigowianie" z Albigowej, 2009, 2010
- Grupa Muzyczna MIKANO z Sierakowa Wielkopolskiego, 2011
 
Gościł w swoich rodzinach zespoły z Europy:
 
- Czechy : Vonicka - Havirov- 1996, 1998, 2014, Havirovskie Babky 1997,
- Czechy : Stepnicka - Veseli nad Moravą - 1999,
- Słowacji : Olsavan - Vysna Olsava - 1997, Stvorlistok - Trencianska Turna 2007, Jelencek : Jelenec 2008,
- Litwy : Silkas - Kowno, Litwa 1997
- Ukrainy : Halicka Wiesiełka - Iwano-Frankowsk (Stanisławów), 1997
- Macedonii : Złoty Słowik, Skopje 2001, 2003
- Węgier : "Kis Csepel" - Budapeszt 2003,
 
Brał udział w kilku programach telewizyjnych i radiowych:
 
- II program TVP - udział w filmie "7 grzechów głównych po góralsku" w odcinku "Lenistwo" z Księdzem Profesorem Józefem Tischnerem, 1995,
- I Program Polskiego Radia Warszawa - wywiad z członkami zespołu 2000,
- I program TVP "Kawa czy herbata" - Zakopane 1999,
- I program TVP "Muzyczna Skakanka" - Warszawa 1999,
- Film "Pasterka u góroli" - Kamesznica TV Wisła, 1995,
- II program TVP - Leśnica, film o Ks. Władysławie Podhalańskim, 2000,
- TV Kraków - kolędy- Kraków, Łagiewniki,
- TVP 3 - udział w programie promującym Gminę Bukowina Tatrzańska - Olczański Wierch, 2006,
- Telewizja Polonia - udział M. Dudek w programie "Zaproszenie na Góralski Karnawał", Bukowina 2008,
 
Nagrał 2 kasety (Kraków 1995) i płytę z kolędami góralskimi (Leśnica, firma Musicon z Warszawy, 1998), firma Musicon wydała płytę z kolędami : Zawaternika, Ślebodnych, Poznańskich Słowików, Camerata Silesia, 2000,
- Sesja zdjęciowa J. Jurecki - Tygodnik Podhalański, pierwsza strona wydania świątecznego 2007,
- W grudniu 2010 p. Adrian Gładecki z Tygodnika Podhalańskiego wykonał zdjęcia do FOTOKASTU "Hej kolęda, kolęda" zamieszczonego na stronie internetowej www.tygodnikpodhalanski.pl.
- II program TVP "Marzenia Marcina Dańca" Kraków 2014,
- 2011 - sesja fotograficzna "Kolędnicy" wyk. Studio P z Tarnowa,
- Wystawa fotograficzna pt. "Gdzieś tam jest pięknie, lecz najpiękniej w Domu" - Leśnica - Groń, autorki zdjęć : Maria Dudek i Dagmara Ostafil,
- Wystawa fotograficzna "25 lat Zawaternika" WDK Leśnica - Groń 2009, autor zdjęć Sylwester Pytel.
 
- W 2007 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie przyjął zespół Zawaternik w poczet członków zbiorowych.
 
- Praca magisterska :
Monografia Dziecięcego Zespołu Góralskiego Zawaternik z Leśnicy - Gronia z 2007 roku napisana przez Agnieszkę Gąsienicę Giewont na Uniwersytecie Śląskim Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej pod kierunkiem Profesora Daniela Kadłubka.
 
- Organizowane są również coroczne Międzyszkolne Konkursy Gawędy, Recytacji, Śpiewu i Tańca Solowego w Leśnicy - Groniu. Do 2016 roku odbyły się 23 konkursy.
 
- Kierownik zespołu organizuje także imprezy o charakterze profilaktycznym ph. "Baw się z ZAWATERNIKIEM trzeźwo i wesoło". Do 2016 roku odbyło się 17 edycji.
 
Zespół występuje na imprezach charytatywnych, bierze udział w imprezach dotyczących profilaktyki uzależnień m. in. udział w imprezie finałowej Kampanii Profilaktyki Uzależnień na rzecz młodzieży ph. "Mogę być... mogę mieć" - Kraków 2001,
 
Prezentuje dziedzictwo kulturowe regionu Podhala na lekcjach regionalnych (prezentacja ubioru, gwary, tańca, śpiewu, muzyki, malarstwa na szkle).
 
Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i kościelnym swojej miejscowości uświetniając imprezy odbywające się w Groniu i Leśnicy.
 
Kierownictwo i instruktorzy:
 
- 1983 do teraz - Maria Dudek - założyciel i kierownik zespołu
- 1985 - 2004 - Maria i Józef Jerzy Dudkowie
- 1997 - 2004 - Dagmara Ostafil - instruktor tańca i śpiewu, współpraca z zespołem w zakresie pomocy organizacyjnej podczas konkursów i imprez
 
- instruktorzy, którzy pracowali z zespołem :
 
Magdalena Furczoń, Katarzyna Dudek, Jacek Mucha, Agnieszka Kowalczyk, Urszula Bobrowska, Agnieszka Gąsienica Giewont, Jakub Gąsienica Giewont
 
KONTAKT :
 
Maria Dudek
Groń ul. Kobylarzówka 132
34 - 406 Leśnica
tel. 604 094 892
mail: mariamdudek7@op.pl
 
Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki i Gimnazjum w Leśnicy ul. Polna 44, 34 - 406 Leśnica woj. małopolskie tel. 18 263 16 00
 
Patronat merytoryczny - Bukowiańskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej




wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 27269
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

Aktualności

Twórczość ludowa

Zabytki

Dom Ludowy

Związek Podhalan

Zespoły góralskie

Zespół góralski ŚLEBODNI

Dziecięcy zespół góralski ZAWATERNIK

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

NASI PRZYJACIELE

SEKRETY ZBÓJNIKÓW

GOSPODARKA ODPADAMI


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 



 

 
 

 
 


 

 

 

 


 
TAXI
 
Za treści odpowiada: Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, ul. Orzeszkowej 2 05-827 Grodzisk Mazowiecki KRS: 0000318482
 
 


 
 

width=
 


 


 

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu społecznego
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
„Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Bukowina Tatrzańska”.