BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Powiat Chrzanowski

Powiat chrzanowski leży w północno – zachodniej części województwa małopolskiego. Dużym plusem jest fakt, że  stolica powiatu - Chrzanów znajduje się pomiędzy  Krakowem a Katowicami, a dodatkową atrakcją jest jego lokalizacja niespełna 40 km od wyznaczonego przez kartografów środka Europy.

W skład powiatu chrzanowskiego wchodzi 5 gmin: Alwernia, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia oraz Babice.

Dobrze zagospodarowane ośrodki wypoczynkowe z bazą rekreacyjno - sportową czekają na turystów. Powiat chrzanowski to znakomite miejsce do uprawiania turystyki weekendowej. Można tu zobaczyć liczne budowle sakralne, zamki, rezydencje i dwory.

Akweny Kozi Bród, Balaton i Zalew Chechło w Trzebini oraz Skowronek w Alwerni w ciepłe słoneczne dni gromadzą liczne grono mieszkańców powiatu, jak również turystów. Polecamy kąpiele słoneczne, zachęcamy do aktywnego wypoczynku. Czekają na Was boiska do piłki siatkowej oraz korty tenisowe, a na najmłodszych place zabaw.

Ziemia Chrzanowska zachęca turystów do pieszych i rowerowych wycieczek oraz turystyki konnej. W pakiecie atrakcji turystycznych każdej z gmin naszego powiatu znajdują się doskonale przygotowane trasy, które oprowadzają po najpiękniejszych zakątkach powiatu. Przygotowano ścieżki dydaktyczne, na których odkryć można geologiczne cuda przyrody. Powiat Chrzanowski to znakomite miejsce do uprawiania turystyki miejskiej. Wśród gwaru ulic proponujemy odwiedzenie ciekawych, zabytkowych miejsc, które zapewnią Państwu niezapomniane przeżycia.

Miłośnicy historii również znajdą tutaj coś dla siebie. W powiecie spotykamy liczne dowody dawnej świetności w postaci budowli sakralnych, zamków, dworów i rezydencji. Podczas wizyty w powiecie warto odwiedzić ruiny zamku w Lipowcu, a także znajdujący się u stóp wzgórza zamkowego Nadwiślański Park Etnograficzny. Godne uwagi dla zwiedzających są również: sanktuarium w Płokach, barokowy klasztor oo. Bernardynów w Alwerni oraz zabytkowe wiejskie kościółki rozrzucone po całym powiecie. W deszczowe dni można wstąpić do muzeów lub posłuchać koncertu w Dworze Zieleniewskich. Odpoczywając w powiecie można również zaplanować wycieczki do Oświęcimia, Krakowa oraz niedaleko położonych Wadowic.

Powiat chrzanowski to nie tylko budynki, inwestycje czy zabytki. To przede wszystkim ludzie. Ludzie i tradycje pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powiat chrzanowski jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury ludowej w regionie. Grupy śpiewacze, gawędziarki, Koła Gospodyń Wiejskich są niewątpliwą atrakcją na regionalnych i ogólnopolskich imprezach folklorystycznych. W powiecie chrzanowskim ma miejsce wiele imprez o charakterze cyklicznym. Oprócz imprez organizowanych w ramach obchodów Dni Miast i Wsi, w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie rokrocznie odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej oraz konkurs potraw regionalnych. Co roku organizowana jest także Strzelanka Alwernijska - odpust w klasztorze o.o. Bernardynów w Alwerni zwany tak przez  dawny zwyczaj strzelania z moździerzy.

Rozpościerające się w powiecie chrzanowskim lasy zachęcają mieszkańców do spacerów oraz rodzinnych pikników. Sprzyja to rozpowszechnianiu naszej regionalnej potrawy – „Ziemniaków po cabańsku,” które coraz bardziej zyskują na popularności również poza powiatem i stają się jego tradycyjną wizytówką. Jesienią zapraszamy na Festiwal Ziemniaków po Cabańsku, w okresie letnim organizowane są Dożynki Powiatowe, podczas których prezentowane są obyczaje i kultura Ziemi Chrzanowskiej.wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 25534
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

NASI PRZYJACIELE

BUKOVINA Terma Hotel Spa

Kotelnica Białczańska

Terma Białka

Szlak Rzemiosła Małopolski

Muzeum Tatrzańskie

Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury

Kalisz Pomorski

Kórnik

Powiat Chrzanowski

Stacja Narciarska Grapa Litwinka

Górski Ośrodek Jeździecki

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

 

 
 


 
TAXI