Poznaj ciekawe miejsca w Gminie Bukowina Tatrzańska

Gmina Bukowina Tatrzańska to miejsce, które zapewni Ci atrakcje przez cały rok. Baseny Termalne, wyciągi narciarskie, bajeczne widoki na tatrzańskie panoramy i ten niepowtarzalny przyciągający klimat gór. Spędzasz tutaj swój urlop – poznaj miejsca, o których wiedzą nieliczni. Odkryj zabytkowe kościoły, kapliczki, zachwyć się tradycyjną podhalańską architekturą i odpoczywaj w wyjątkowy sposób.  

Białka Tatrzańska

 1. Stary Kościół pod wezwaniem świętego Szymona i Judy Tadeusza. Szacuje się, że został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez cieśli: Jana Chlipińskiego i Jędrzeja Topora. Świątynia, która powstała z inicjatywy księdza Marcina Drużbackiego, została konsekrowana w 1765 roku. Kościół znajduje się przy cmentarzu parafialnym – wokół niego rosną stare, zabytkowe lipy. Kościół to przepiękny przykład architektury drewnianej: ściany w dolnej części są wykonane z desek, w górnej - wraz z połacią dachową - kryte gontem. Ołtarz główny rokokowo-klasycystyczny z 1780 roku. W środku umieszczona jest drewniana figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W lewej nawie znajduje się z kolei barokowy ołtarz poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, a w prawej centralna część ołtarza to obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie. Na ścianach kościoła znajduje się wiele ciekawych, drewnianych rzeźb, wśród nich barokowe putta dłuta Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Kościół figuruje w rejestrze zabytków i obecnie urządzone jest muzeum etnograficzne.
 2. Nowy Kościół Nowy Kościół wybudowany w latach 1913-1921 z inicjatywy proboszcza Jana Madeja wg projektu Franciszka Mączyńskiego, który współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem. W jego projektach zresztą widać wyraźnie elementy narodowego stylu zakopiańskiego, którego twórcą był właśnie Witkiewicz. Budowę świątyni sfinansowali mieszkańcy miejscowości jak i ci którzy za chlebem wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Kościół jest murowany, wybudowany w stylu neogotyckim. Co ciekawe budowę i pokrycie dachowe wieży świątyni ukończono dopiero w 1993 roku. Same ściany są wykonane z cegły częściowo obłożonej kamieniem. Ołtarz w nawie głównej, wykonany w Krakowie z mosiądzu, według projektu rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, powstał w 1912 roku. Zakupiony do kościoła w Białce Tatrzańskiej został ustawiony w 1921 roku.
 3. Kapliczka Świętego Jana u Matysów w Białce Środkowej. Murowana nakryta gontowym daszkiem, uważana za najstarszą we wsi. We wnęce znajduje się współczesna płaskorzeźba Wacława Sęka przedstawiająca Chrzest w Jordanie, która zastąpiła wcześniejszy XIX wieczny obraz o tej samej tematyce. Ludowa tradycja głosi że kapliczka stanęła na miejscu pogromu Szwedów podczas potopu w XVII wieku. Według niej oddział zapędził się aż do Białki Tatrzańskiej i tutaj został przez górali pobity.
 4. Kapliczka Świętego Józefa z Dzieciątkiem na terenie nieruchomości Sióstr Serafitek, które prowadzą ceniony na całym Podhalu Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych. Kapliczka jest murowana i kryta powstała najprawdopodobniej około 1780 roku.
 5. Kapliczka Niepokalanego Serca Matki Boskiej usytuowana na skarpie, po prawej stronie drogi z Białki do Nowego Targu. Wykonana z kamieni i ozdobiona drewnianymi kolumienkami, kryta gontem, drewniana jest również wieżyczka na sygnaturkę, ufundowana jako wotum za ocalenie mieszkańców Białki w czasie walk jakie toczyły się w tej części Podhala w 1945 roku. Dokumenty wskazują, że kapliczka została wybudowana na początku lat 50-tych XX wieku przez Władysława Rabiańskiego.
 6. Droga Królewska znana też jako Wierchowa, poprowadzona od Bukowiny Tatrzańskiej grzbietem między Leśnicą, a Białką, przez Koszarków Wierch, aż po Kobylarzówkę na Groniu. Niegdyś nazywana Wierchowa, obecnie bardziej kojarzona z władcami Polski. Według legendy tędy górale mieli prowadzić orszak króla Jana Kazimierza uciekającego z Polski przed Szwedami. Inne podania z kolei głoszą, że tędy wracał spod Wiednia król Jan III Sobieski. Jedno jest pewne – dzisiaj jest to piękna, widokowa trasa turystyczna idealna na piesze wędrówki jak i na rowery górskie.

 

Bukowina Tatrzańska

 1. Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej powstał z inicjatywy Franciszka Ćwiżewicza, który potem zresztą został jego pierwszym dyrektorem. Działalność Dom Ludowy rozpoczął 3 stycznia 1933 roku występem Teatru Ludowego i Chóru Włościańskiego. Obecnie działa tutaj podlegające gminie Bukowina Tatrzańska, Centrum Kultury. Budynek co jest ciekawostką i ewenementem jest własnością „Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej”. Dzisiaj bukowiański Dom Ludowy jest organizatorem znanych imprez jak „Sabałowe Bajania” czy „Góralski Karnawał”. Przy Bukowiańskim Domu Ludowym działa też Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka, zespoły regionalne „Wierchowianie” i „Mali WIerchowianie”.
 2. Stary Kościółek – murowany, ale z drewnianą wieżą pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wybudowany w 1887 roku z inicjatywy białczańskiego proboszcza księdza Franciszka Chwistka przez górala z Bukowiny Tatrzańskiej Jędrzeja Kramarza, który wykonał również ołtarz i figury Serca Pana Jezusa i Serca Matki Boskiej. Choć inne źródła wskazują, że autorem był ktoś inny a mianowicie Wojciech Kułach-Wawrzyńcok. Po kilku latach koło kościoła wybudowano drewnianą wieżę w dużej części dzięki pomocy m.in. finansowej właściciela tutejszych dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Co ciekawe Bukowina Tatrzańska została odrębną parafią dopiero w 1910 roku, a proboszczem został ksiądz Błażej Raciak. W 1925 roku drewnianą wieżę przebudowano i powiększono, z kolei w samym kościele w 1937 roku malarz Paweł Pełka wykonał polichromię. W 1994 roku został wpisany do rejestru zabytków – obecnie obowiązki kościoła parafialnego przejęła nowa świątynia, w starym kościółku znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej i czasem odprawiane są kameralne nabożeństwa
 3. Nowy kościół niezwykle ciekawy architektonicznie – zdaniem znawców jeden z najpiękniejszych przykładów nowoczesnej sztuki sakralnej. Wybudowany z żelbetu, marmuru i szkła w latach 1974- 1982 według projektu krakowskiego architekta Wojciecha Pietrzyka. Kościół został poświęcony w 1982 roku a konsekrowany w 2002. Autorami ołtarza głównego są miejscowi górale: Zygmunt Kuchta i Stanisław Ciężadlik.
 4. Willa „Primula” położona niedaleko kościoła parafialnego to pierwszy niegóralski dom wybudowany w Bukowinie Tatrzańskiej dla księdza Walentego Gadowskiego. Ukończony w 1910 roku, szybko został odkupiony od księdza nota bene znanego taternika na siedzibę żeńskiego zakonu. Od 20-lecia międzywojennego pełni rolę pensjonatu i jest dostępny dla gości którzy zarezerwują sobie nocleg.
 5. Kapliczka Brzezińskiego na Olczańskim Wierchu datowana na 1922 rok. Została wybudowana staraniem warszawskiego artysty Jana Brzezińskiego. Malarz, a jednocześnie miłośnik gór i turystyki, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny. Co ważne obecna jest już czwartą kapliczką postawioną na tym samym miejscu. Ostatnia powstała w 2003 roku i jest dziełem Janusza Pilnego i Stanisława Pawlikowskiego. Umieszczony we wnętrzu wizerunek Trójcy Świętej to jednak oryginalne dzieło samego Brzezińskiego. Na cokole można zobaczyć oryginalną inskrypcję fundatora z 1927 roku.
 6. Kapliczka Patriotyczna na Olczańskim Wierchu, położona nieopodal domu wczasowego Morskie Oko. Źródła historyczne podają, że fundatorem i autorem był Jędrzej Kramarz. W latach międzywojennych odbywały się tutaj uroczystości patriotyczne stąd i nazwa tej akurat kapliczki.
 7. Kapliczka Zborowskiego – zlokalizowana nieopodal domu wczasowego „Wanta” na Buńdowym Wierchu, wybudowana przed II wojną światową staraniem właściciela pensjonatu Mariana Zborowskiego. Kapliczka jest murowana i kryta gontem, w zwieńczeniu z metalowym krzyżem celtyckim i ze współczesną figurą Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Autorem rzeźby jest Władysław Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej.
704