• Bukowina Tatrzańska

    Bukowina Tatrzańska to urokliwa, turystyczna miejscowość, położona w jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce. Jej atutem jest bezpośrednia bliskość Tatr Wysokich i Morskiego Oka, jest więc świetną bazą wypadową zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego turysty. Bukowina leży na wysokości od 800 do 1000 metrów nad poziomem morza, należy więc do najwyżej w Polsce położonych miejscowości.

    Czytaj więcej
  • Białka Tatrzańska

    Białka Tatrzańska to jedna z najpiękniejszych podhalańskich miejscowości. Położona wzdłuż rzeki Białki, zachwyca panoramą Tatr.

    Czytaj więcej
  • Brzegi

    Nietypowe położenie wsi, wspaniałe widoki, lasy, cisza, czysta woda w rzece Białce, dobre warunki do uprawiania narciarstwa zimą a latem wędrówek pieszych i rowerowych sprawiły, że do Brzegów z roku na rok przybywa coraz więcej turystów. Sprzyja temu także gościnność brzegowskich gazdów i życzliwość wobec przybyszów. Zachętą do ponownego odwiedzenia tej wsi jest także bardzo dobrze zachowana tradycja góralska i żywy folklor.

    Czytaj więcej
  • Czarna Góra

    Czarna Góra jest jedną z czternastu wsi Polskiego Spisza. Nazwa wsi pochodzi od wyglądu góry porośniętej kiedyś gęstym lasem świerkowym. Według przekazów ustnych pod koniec XV wieku przybyły tu grupa Wołochów uchodzących z południowej Europy przed nawałą turecką. Pierwotni osadnicy byli ludźmi lasu, drwalami, myśliwymi i pasterzami. Z zachowanej najstarszej, z 1655 roku księgi metrykalnej parafii Łapsze Wyżne wynika, że oprócz rodzin bałkańskich osiedlali się przybysze z sąsiedniego Podhala, którzy stali się grupą dominującą.

    Czytaj więcej
  • Groń

    Groń i Leśnica ich dzieje są tak podobne że nie sposób je oddzielić. Nawet droga biegnąca wśród zabudowań, od strony Gronkowa do Bukowiny wspina się wstęgą w górę potoku Leśnica, raz wpadając na teren Gronia to znowu na teren Leśnicy. Potok oddziela grunty obu wsi, poza tym wszystko je łączy.

    Czytaj więcej
  • Jurgów

    Jurgów jest. najbardziej wysuniętą na południowy zachód wsią polskiego Spiszą. Według podania założył tu swoje "zbójnickie gniazdo" zbójnik Jurko z Frankowej ze swoją 12-osobową drużyną. W gęstej zabudowie wsi znaleźć można nieliczne drewniane zabytki budownictwa spiskiego oraz murowane domy z charakterystycznymi dla tego regionu ozdobnymi fasadami. Najstarsze dokumenty wzmiankujące o wsi, zapisanej pod węgierska nazwą Gyurgowa, pochodzą z XVI wieku.

    Czytaj więcej
  • Leśnica

    Leśnica wymieniona jest jako jej część składowa. Do wsi należało wiele przysiółków, a także obecnie samodzielna wieś Bór położona bliżej Szaflar. Przez jakiś czas Leśnica należała do parafii w Szaflarach. W swojej historii należała do wielu organów administracyjnych, aby ostatecznie w 1973 roku stać się częścią gminy Bukowina Tatrzańska. Leśnica ma obecnie 1538 mieszkańców.

    Czytaj więcej
  • Rzepiska

    Rzepiska to tatrzańska wieś pasterska na polskim Spiszu. Powstała w I połowie XVII wieku, a jej osadźcami były polskie rodziny z obu Łapsz, Kacwina i Niedzicy. W późniejszych czasach przybyło tu coraz więcej rodzin z sąsiedniego Podhala. 

    Czytaj więcej