I Konkurs Muzyk "Stefaniakowe nuty"

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Góralskiego Zawaternik organizuje I Konkurs Muzyk "Stefaniakowe nuty" upamiętniający znanego prymistę z Leśnicy – Władysława Stefaniaka – zasłużonego muzykanta, który wyróżniał się specyficznym i oryginalnym wykonaniem nut podhalańskich oraz wyrazistym śpiewem. Będzie to konkurs muzyk w tradycyjnych składach trzyosobowych (prym, sekund i basy podhalańskie), solistów instrumentalistów oraz solistów śpiewaków w kategoriach dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych. Konkurs odbędzie się Domu Kultury "Walusiówka" w Leśnicy (ul. Wspólna 7a) w najbliższą niedzielę 16 października 2022.

Zgłoszenia dla uczestników przyjmowane są do 14.10.2022 na adres stowarzyszenie.zawaternik@gmail.com. -> Regulamin i karta zgłoszenia konkurs Stefaniakowe nuty PDF.pdf

Konkurs obywa się w zakresie zadania „Cyfrowane portki, Stefaniakowe nuty” w ramach którego odbyły się już warsztaty muzyki góralskiej z Andrzejem Budzem w dniu 7.10.22

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Serdecznie zapraszamy.

I Konkurs Muzyk "Stefaniakowe nuty"
I Konkurs Muzyk "Stefaniakowe nuty"

WŁADYSŁAW STEFANIAK (1929–2015)

Urodził się 4 czerwca 1929 r. w Leśnicy. Od dziecka miał styczność z muzyką góralską, ponieważ grali jego dziadek, ojciec i brat. Gry na skrzypcach uczył się podpatrując innych muzykantów, jednak charakterystyczny i oryginalny styl własny wypracował indywidualnie. Pierwsze wesele zagrał mając 16 lat, od tej pory muzykował na posiadach, pruckach, trockach.

W 1950 r. po raz pierwszy wziął udział w Konkursie Kapel i Śpiewaków w Jaworkach. Zachwycił oryginalnym śpiewem i muzyką, zarówno jurorów jak i widzów, zdobywając I miejsce na 16 muzyk uczestniczących w konkursie. Od tego czasu zdobywał I nagrody na renomowanych imprezach odbywających się na Podhalu i w różnych zakątkach Polski, rozsławiając tym samym Leśnicę, Groń i Gminę Bukowina Tatrzańska.

W 1960 r. utworzył zespół góralski ,,Stefanioki”, wraz z którym reprezentował Leśnicę i Groń na wydarzeniach folklorystycznych. Został laureatem I nagród m.in. na:

  • Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 1972 r.,
  • V Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych Jarmark Pieśni i Tańca w Mielcu, 1973 r.,
  • Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu,1974 r.,
  • Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 1974 r.,
  • Sabałowych Bajaniach w kategorii instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej, 1980 r.,
  • Ogólnopolskiej Wiośnie Kulturalnej, ,,Nagroda za wysoki poziom artystyczny w kategorii zespołów regionalnych” w Tarnowie, 1981r.

Wśród nagród indywidulanych oraz odznaczeń znalazły się:

  • Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki wręczona podczas XII Sabałowych Bajań, 1978 r.,
  • Dyplom uznania za zasługi w krzewieniu kultury ludowej nadany przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, 1999 r.,
  • Tytuł „Zasłużonego dla kultury podhalańskiej” wręczony na Zjeździe Związku Podhalan w Ludźmierzu, 1999 r.
  • Nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony kultury i upowszechniania kultury wręczona podczas Festiwalu Trzech Kultur-Lindada w Leśnicy, 2006 r.

Śpiewem i grą na skrzypcach Władysława Stefaniaka zainteresowało się Polskie Radio. Nagrań dokonano w Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej i w Leśnicy. Jego wykonania muzyki góralskiej zostały uwiecznione również na płycie pt. „Radość zielonej polany” nagranej w 2004 r. przez Zespół Góralski ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia.

Władysław Stefaniak aktywnie uczestniczył w życiu społeczności Leśnicy i Gronia. Grał i śpiewał na niemal wszystkich uroczystościach kościelnych i wydarzeniach organizowanych w naszej miejscowości. Od 1985 r. był członkiem Związku Podhalan Oddział Groń-Leśnica wspierając działalność Oddziału poprzez uczestnictwo w spotkaniach, posiadach i różnego rodzaju imprezach.

Był powszechnie lubianym, szanowanym i bardzo cenionym muzykantem. Do tego człowiekiem skromnym. Swoje umiejętności przekazywał też swoim dzieciom i młodym muzykantom. Odszedł 2 kwietnia 2015 roku.

Pamięć o Władysławie Stefaniaku w Leśnicy Groniu oraz na Podhalu jest żywa. 16 października 2022 r. odbył się w Leśnicy I Konkurs Muzyk „Stefaniakowe nuty” dla uczczenia jego godnej postaci oraz dorobku artystycznego.

Opracowanie: Maria Dudek

1040

Powrót