Rzepiska

Rzepiska to tatrzańska wieś pasterska na polskim Spiszu. Powstała w I połowie XVII wieku, a jej osadźcami były polskie rodziny z obu Łapsz, Kacwina i Niedzicy. W późniejszych czasach przybyło tu coraz więcej rodzin z sąsiedniego Podhala. 

Od początku prowadzenia metryk kościelnych w Łapszach Wyżnych tj. od 1655 roku występuje w nich rodzina sołtysa, a w dokumentach wspominane jest Sołtystwo, które było najwcześniej zasiedlone. Od 1660 wzmiankowane jest osiedle Pawliki. W 1658 roku wieś należała do parafii Łapsze Wyżne (obecnie jest to parafia Jurgów), tam chowano zmarłych, zaś jedna z polnych dróg wiodąca przez Pawliki do Łapsz nazywana była "drogą umartych". Na trasie tejże drogi są dwie stare kapliczki murowane, pokryte gontem. Z początkiem wieku na miejscowym cmentarzu (Bryjów Potok) wybudowana została - zabytkowa już - kaplica cmentarna. Na Bryjowym Potoku wybudowany jest murowany kościół p. w. Miłosierdzia Bożego, który konsekrowano w 1998 r.

Sielska miejscowość położona w malowniczej okolicy...

Kościół na Grocholowym Potoku został wzniesiony przez mieszkańców Grocholowego i Wojtyczkowego Potoku na terenie przycmentarnym będącym własnością jednego z mieszkańców w 1957 roku. Mieszkańcy ponieśli wszystkie koszty wiążące się się z budową świątyni. Także z pracy i funduszu mieszkańców wsi sfinansowano rozbudowę kościoła - powiększenie zakrystii i dzwonnicę.

We wsi są dwie szkoły i dwie organizacje strażackie. Wieś też zachowała swój charakter rolniczy. Mieszkańcy do dziś kultywują bogate zwyczaje pasterskie. We wsi nadal prowadzi się wypasy owiec. Główy udział w tym mają stare rody bacowskie: Madejów, Szyszków, Wojtyczków i Solosów. W Rzepiskach zachowały się liczne ślady magii i guseł. Można tu "odczynić urok" czy też "polecyć gada". We wsi stosuje się ziołolecznictwo, a ludzie niosący taką pomoc innym rozsławili Rzepiska. W Rzepiskach mieszka 680 osób. Wieś składa się z czterech części: Bryjów Potok, położony w dolinie wraz z wysuniętymi na zboczu Sołtystwem i osiedlem Szyszków. - Pawliki, położone za kulminacją Pawlikowskiego Wierchu (1016 m n.p.m.) - Wojtyczków i Grocholów Potok, ulokowane na innym z wierchu z wysuniętymi w stronę Łapszanki osiedlami Stasiów i Madejów.

Zdumiewające panoramy Tatr i okolicznych miejscowości. 

Z czorsztyńskiego zamku przez Rzepiska wiedzie oznakowany pieszy szlak turystyczny. Na Pawlikach przecina się ze szlakiem wiodącym z Nowej Białej do Kacwina, wzdłuż granicy państwa. Przemierzając rzepiskie pola, jadąc malowniczymi drogami, można podziwiać niespotykane gdzie indziej panoramy tatrzańskie, spojrzeć z góry na położenie wsi Jurgów, Brzegi, Białka i Czarna Góra. Do Rzepisk można dojechać od drogi prowadzącej z Bukowiny Dolnej do Jurgowa. Jedna z dróg (ślepa) prowadzi na Bryjów Potok i Pawliki, druga (od Jurgowa) na Potok Wojtyczków i Grocholów i dalej przez Łapszankę do Niedzicy.

Rzepiska należą do wsi bogatych w lasy. Znajduje się w nich bogactwo podtatrzańskiej flory i fauny. Będąc w Rzepiskach można bez końca słuchać opowiadań o przygodach przemytników przekraczających nielegalnie granicę. Wieś ma przyjazny klimat i jest atrakcyjna dla amatorów: spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy. W letnie i zimowe wieczory miejscowi górale chętnie spotykają się z turystami przy "watrze", a specyficzną atmosferę potęgują spiskie melodie i przyśpiewki. Mieszkańcy Rzepisk to lud prosty i twardy, ale bardzo otwarty wobec przyjezdnych, lecz mają wszystko, aby sprostać potrzebom turystów. Można się o tym w każdej chwili przekonać.

17240

Powrót