Brzegi

Nietypowe położenie wsi, wspaniałe widoki, lasy, cisza, czysta woda w rzece Białce, dobre warunki do uprawiania narciarstwa zimą a latem wędrówek pieszych i rowerowych sprawiły, że do Brzegów z roku na rok przybywa coraz więcej turystów. Sprzyja temu także gościnność brzegowskich gazdów i życzliwość wobec przybyszów. Zachętą do ponownego odwiedzenia tej wsi jest także bardzo dobrze zachowana tradycja góralska i żywy folklor.

Brzegi leżą w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego; usytuowane są wzdłuż Potoku Brzegowego, który wypływa spod Głodówki i wpada do rzeki Białki. Najwyżej położona(ponad 1000 m n.p.m.)jest część górna wsi, w skład której wchodzi słynna z widoków na Tatry- Głodówka oraz przysiółek Kucówka. Tereny nad rzeką Białka położone są na wysokości 800 m n.p.m. Przez wieś przebiega droga,(na niektórych odcinkach dość stroma) . Dojazd do Brzegów jest możliwy z dwóch stron: od Bukowiny Tatrzańskiej i od strony Jurgowa. W skład wsi Brzegi wchodzi osiedle Rynias, do którego prowadzi polna droga, przebiegająca przeważnie lasem nad urwistym brzegiem Białki, a także część pasma Tatr od Rysów nad Morskim Okiem do Zawratu oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich. 

Najpiękniejsze widoki na Tatry 

Malownicze położenie wsi sprawiło, że wielu poetów ludowych porównywało je "do książki otwartej do czytania". Stwierdzić to można patrząc na Brzegi od strony wschodniej. Głodówka jest znanym w całej Polsce punktem widokowym na Tatry.Koziniec jest bardzo wysoką i stromą grapą, z której roztaczają się niezapomniane widoki na dolinę Białki, na pobliski Spisz i Tatry. Brzegi powstały najprawdopodobniej w I ćwierci XVII w, chociaż wzmiankowane są już pod koniec XVI w. Wieś założona w trudnym górskim terenie rozwijała się bardzo wolno. Pola uprawne zdobywano przez wyręby lasów. Głównym zajęciem mieszkańców było pasterstwo, prymitywne rolnictwo i praca w lesie. Obecnie wieś liczy 656 mieszkańców.

W latach powojennych wybudowano drewniany kościółek p.w. Św. Antoniego z Padwy i erygowano parafię. We wsi jest też remiza OSP i Szkoła Podstawowa im. Hrabiego Władysława Zamojskiego, w której w okresie wakacji funkcjonuje schronisko młodzieżowe PTTK. W okresie zimowym w Brzegach górnych działa pięć wyciągów narciarskich. Na północnych zboczach Głodówki śnieg utrzymuje się przeważnie do końca kwietnia.

Górski klimat Podhala 

W okresie letnim dużym powodzeniem cieszą się tereny położone nad brzegami Białki. W pobliżu mostu znajduje się boisko sportowe. Z Brzegów wielu turystów rozpoczyna niezapomniane wycieczki piesze na Rynias, w stronę Łysej Polany i Głodówki. Stąd też można się wybrać na Koziniec, kierując się w stronę osiedla na Przygórzu. Mieszkańcy chętnie wynajmują pokoje gościnne przybywającym turystom. Większość domów jest drewniana, a pokoje mają wystrój regionalny.

Gospodynie oferują swoim gościom całodzienne wyżywienie. We wsi są trzy sklepy spożywczo- przemysłowe. W Ośrodku Wczasowym ZHP na Głodówce jest kawiarnia. Z poczty można skorzystać w pobliskim Jurgowie lub w Bukowinie Tatrzańskiej. Komunikacja autobusowa dociera do osiedla Kucówka. Jadąc w stronę Białki i Nowego Targu najlepiej skorzystać z przystanku położonego w Jurgowie, tuż za mostem na rzece Białce.

2571

Powrót