Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to urokliwa, turystyczna miejscowość, położona w jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce. Jej atutem jest bezpośrednia bliskość Tatr Wysokich i Morskiego Oka, jest więc świetną bazą wypadową zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego turysty. Bukowina leży na wysokości od 800 do 1000 metrów nad poziomem morza, należy więc do najwyżej w Polsce położonych miejscowości.

To tutaj znajduje się kilka punktów widokowych, oferujących niezapomniany widok na przepiękną panoramę Tatr. Niezależnie od tego unikalna, tatrzańska przyroda jest obecna tutaj  na każdym kroku – wystarczy nieco zboczyć z głównej drogi i już  znajdujemy się na urokliwej polanie, czy w świerkowym lesie z dala od tłumu ludzi i gwaru.

 Bukowina Tatrzańska łączy więc rzeczy, zdawałoby się, krańcowo różnych – z jednej strony atuty kurortu turystycznego z drugiej jednak, małej góralskiej wsi, nieskażonej cywilizacją.  Miejscowość jest rozległa -  od Poronina, poprzez Łysą Polanę, aż po granicę z narciarską Białką Tatrzańską. Pierwsze wzmianki na temat wsi znajdziemy  w XVII wieku, a rozwój turystyczny przeżyła już w okresie dwudziestolecia międzywojennego.  W okresie PRL wielu przedsiębiorczych górali oferowało na tzw. kwaterach prywatnych dobre kameralne warunki turystom, a przede wszystkim góralską gościnność i bezpośredniość. Potem od 1989 roku błyskawicznie rozwija i poszerza bogatą ofertę turystyczną. Latem są to liczne ścieżki spacerowe i rowerowe oraz liczne tereny rekreacyjne przy górskiej rzece Białce Tatrzańskiej. W 2008 roku oddano do użytku jedno z największych miasteczek wodnych – Bukowiańskie Termy – atrakcja przyciągająca rzesze turystów przez cały rok. Zimą to kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich oraz liczne mniejsze wyciągi, na których doskonale można uczyć się sztuki jeżdżenia na nartach lub snowboardzie. Ułatwiają to liczne szkoły narciarskie, a sprzęt można wypożyczyć we wielu wypożyczalniach. Do tego bogata oferta gastronomiczna – od stoisk, gdzie można kupić sery owcze. w tym oryginalnego oscypka, poprzez liczne restauracje, aż po wyszukane karczmy góralskie, oferujące tak tradycyjne potrawy regionalne jak i kuchnię Fusion, opartej jednak na lokalnych produktach. To właśnie tutaj znana restauratorka Magda Gessler otworzyła i prowadzi jedną ze swoich restauracji „Schronisko Smaku”.

Niezależnie od pory roku Bukowina Tatrzańska to miejsce żyjące tradycją i kulturą góralską. Bukowiański Dom Ludowy jest jednym z największych budynków drewnianych, jego sala teatralna zadebiutowała w 1932 roku i od tego czasu z niewielkimi przerwami jest to prężny ośrodek kultury skierowanej zarówno do stałych mieszkańców jak i do gości. Dom Ludowy  – pięknych przykład użytkowej architektury drewnianej, rokrocznie organizuje legendarne imprezy jak Sabałowe Bajania, czy Karnawał Góralski. Wystawy twórców ludowych, wspólne kolędowanie, warsztaty i spektakle teatru góralskiego to inne atrakcje w bukowiańskim centrum kultury.

Ale przede wszystkim Bukowina Tatrzańska to sami mieszkańcy, którzy na co dzień kultywują tradycję góralską, obecną ich w życiu na co dzień, a nie tylko od święta. To przepiękne i wielobarwne wesela góralskie ale i gwara - obecna w zwykłych rozmowach w rodzinie, czy z sąsiadami. Bukowina Tatrzańska to również wiele licznych przykładów przepięknej architektury drewnianej – od karczm regionalnych poprzez pensjonaty, aż po urokliwe nawiązujące do stylu zakopiańskiego domy jednorodzinne.

3817

Powrót