Nowe połączenia komunikacyjne dla turystów wybierających się do Morskiego Oka

Gmina Bukowina Tatrzańska uruchomiła nowe połączenia autobusowe pomiędzy Białką i Bukowiną Tatrzańską, a Palenicą Białczańską. Uruchomione kursy są ułatwieniem dla turystów spędzających wakacje na terenie gminy, którzy chcą wybrać się do Morskiego Oka. Rozkład jazdy od 1 lipca 2020 r. przewiduje, że połączenia są po każdej pełnej godzinie zarówno przed południem jak i później po południu. Nowe połączenia komunikacyjne są dofinansowane przez Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska. W ten sposób samorząd chce skłonić turystów, aby przesiedli się z prywatnych samochodów na transport zbiorowy.

Nowe połączenia komunikacyjne dla turystów wybierających się do Morskiego Oka
Nowe połączenia komunikacyjne dla turystów wybierających się do Morskiego Oka

Nowe rozwiązanie w gminie Bukowina Tatrzańska to próba rozwiązania kłopotów komunikacyjnych na drodze do Palenicy Białczańskiej, w stronę Morskiego Oka. Co roku w czasie letniego sezonu turystycznego praktycznie codziennie tworzą się tam korki – tysiące turystów chce bowiem dojechać na miejsce swoim samochodem. Komunikacja zbiorowa to jedyna szansa na to, aby w tej części Tatr usprawnić ruch. – Ułatwiamy turystom wypoczywającym na terenie naszej gminy dotarcie do najpopularniejszego miejsca w Tatrach – tłumaczy Andrzej Pietrzyk wójt gminy Bukowina Tatrzańska. – Zachęcamy w ten sposób, aby goście swoje samochody zostawiali przy pensjonatach, gdzie odpoczywają i na Palenicę Białczańską dojechali komunikacją zbiorową. To im zapewnia dotarcie na miejsce i możliwość bezstresowej wycieczki, bowiem w wakacje często samochody osobowe stoją w gigantycznych korkach, albowiem miejsca parkingowe w tym miejscu szybko się kończą, jak również te nieformalne miejsca na poboczach dróg. I w efekcie nie ma możliwości dojechania nawet w pobliże Palenicy Białczańskiej. Trzeba pamiętać, że według statystyk TPN w szczytowym sezonie turystycznym codziennie drogą do Morskiego Oka idzie ponad 10 tysięcy osób. I niestety wciąż większość z nich decyduje się na dojechanie do wylotu szlaku samochodem osobowym. Gmina Bukowina Tatrzańska to miejsce w wakacje bardzo atrakcyjne turystycznie. Praktycznie przez dwa miesiące pensjonaty są pełne zarówno w okolicach samej Bukowiny jak i Białki Tatrzańskiej. Stąd pomysł, a raczej konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania i dofinansowanie kursów przez samorząd gminy. Od 1 lipca 2020 r. na terenie gminy Bukowina Tatrzańska zostały więc uruchomione trzy linie busów, które będą dowozić ludzi na Palenicę Białczańską. Będą one kursowały z Białki Tatrzańskiej, Gliczarowa Górnego i Bukowiny Tatrzańskiej. Będą jeździły przez Głodowski i Spiski Wierch, a także przez Rusiński Wierch.

- Kursy swój początek będą mieć na alternatywnych parkingach zlokalizowanych na naszym terenie – podkreśla wójt Bukowiny Tatrzańskiej Andrzej Pietrzyk. – Zlokalizowaliśmy je przy stacjach narciarskich na Rusińskim Wierchu i przy Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej. Turyści będą mogli tam zostawić swoje samochody i wsiąść do busów, które będą miały przystanki przy parkingach. Parkingi są bezpłatne a turyści mogą od razu zapłacić również za kurs powrotny z powrotem do pensjonatu. Mają w ten sposób pewność, że zarówno wyjazd na Palenicę Białczańską jak i powrót są pewne i będą dla nich w busie wolne miejsca. Trzeba przypomnieć, że wcześniej podobne rozwiązania zastosowało tylko Zakopane, turyści pozostający w innych częściach regionu musieli najpierw dojechać do stolicy Tatr, zostawić tam swoje samochody i stamtąd dopiero skorzystać z busa do Morskiego Oka. Teraz to się zmieniło dla osób, które swoje wakacje spędzają na terenie gminy Bukowina Tatrzańska.

Rozkłady jazdy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy: ugbukowinatatrzanska.pl w zakładce Transport.

Rozkłady jazdy do Morskiego Oka od 01/07/2020 r.

https://ugbukowinatatrzanska.pl/mieszkaniec/transport-i-drogi/rozklady-jazdy/839.html

16825

Powrót