Białka Tatrzańska

Sołtysem miejscowości Białka Tatrzańska jest Władysław Piszczek

Białka Tatrzańska to jedna z najpiękniejszych podhalańskich miejscowości. Położona wzdłuż rzeki Białki, zachwyca panoramą Tatr.

Zdaniem wielu, właśnie w Białce, dzięki wyjątkowemu nasłonecznieniu, mikroklimat jest unikatowy na Podhalu. Przez wiele dziesięcioleci była to miejscowość cicha i spokojna, z dala od szlaków uczęszczanych przez turystów. Teraz jednak to się zmieniło i Białka Tatrzańska należy do najatrakcyjniejszych w Polsce miejscowości turystycznych. Zimą stała się niekwestionowaną już narciarską stolicą Polski. Szereg super nowoczesnych stacji narciarskich umożliwia aktywne spędzanie czasu na trasach o różnych stopniach trudności.

Wraz z budową nowoczesnych kolei i wyciągów narciarskich, rozwinęła się również cała Białka Tatrzańska. Nowoczesne pensjonaty i ekskluzywne hotele, karczmy regionalne i restauracje – to tylko niewielka część Białki Tatrzańskiej.

Przez cały rok aquapark, a w sezonie letnim rzeka Białka - wprost idealna do ekstremalnych spływów kajakiem czy pontonem. Co ważne jednak, w miejscowości tej udało się połączyć dawną zabudowę drewnianą z nowoczesnością. Są więc góralskie chałupy o tradycyjnej konstrukcji i wystroju, jak i zupełnie nowe pensjonaty, ale architektonicznie nawiązujące do góralskiej tradycji, a czasem nawet z elementami wzorującymi się na stylu zakopiańskim.

 Każdy znajdzie tutaj dla siebie odpowiednie miejsce do wypoczynku – w tradycyjnych kwaterach prywatnych, niewielkich urokliwych domach, jak i w hotelach - nie ustępujących niczym - podobnym w innych, europejskich kurortach. Ale Białka Tatrzańska ma coś jeszcze – niepowtarzalny, autentyczny klimat bezpośrednio związany z góralską tradycją. Zresztą widać ją na każdym kroku zarówno w wystroju pensjonatu czy karczm regionalnych, jak i w tradycyjnej tutaj i powszechnej góralskiej gościnności i bezpośredniości. Gwarę góralską słychać zresztą wszędzie  - posługuje się nią i  gospodarz pensjonatu i życzliwy przechodzień, który wskaże właściwą drogę i doradzi jak spędzić wolny czas. Stałych mieszkańców jest zresztą, szczególnie w sezonie, kilkukrotnie mniej niż turystów latem i narciarzy zimą.

Charakterystycznym miejscem w Białce Tatrzańskiej jest też zabytkowy kościół drewniany pod wezwaniem świętego Szymona i Judy Tadeusza, datowany na 1700 rok  Należy on do przepięknych, świetnie zachowanych zabytków architektury drewnianej.

6141