Groń

Sołtysem miejscowości Groń jest Bronisława Wrona

Groń to równie atrakcyjna miejscowość jak Białka czy Bukowina Tatrzańska.  Przez potok graniczy na znacznej długości z Leśnicą i bardzo często turyści mylą się, w jakiej miejscowości tak naprawdę się znajdują.  Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej z języka Wołoskiego i oznacza po prostu pagórek.

Groń jest stosunkowo dużą wsią o charakterze turystycznym, a jej mieszkańcy żyją zgodnie z tradycją góralską. Jest miejscowością położoną blisko Białki Tatrzańskiej, ale o zupełnie innej, niepowtarzalnej atmosferze przepełnionej spokojem, dlatego jeśli chcemy odpocząć od tłumów ludzi i ścisku nasz wybór powinien paść na Groń. Turysta może tu wybrać jedną z licznych ofert wynajmu pokoi w domach prywatnych lub w pensjonatach, oferujących noclegi w komfortowych warunkach z możliwością pełnego wyżywienia. Jeśli natomiast zatęsknimy za obecnością ludzi, o krok położona jest Białka czy Bukowina Tatrzańska.

Kameralność w połączeniu z turystycznym charakterem powoduje, że Groń stanowi wyjątkową ofertę dla turystów i narciarzy. Bezpośrednia bliskość Tatr, a zimą stacji narciarskich jest jej niewątpliwym atutem. Zimą narciarze na miejscu mogą wypożyczyć kompletny sprzęt narciarski najwyższej klasy. Latem z kolei na terenie całej gminy Bukowina Tatrzańska, wiele dróg można pokonywać  na rowerach. Trzeba pamiętać, że najtrudniejsze, górskie etapy wyścigu Tour de Pologne rozgrywane są właśnie tutaj. Równolegle do wyścigu zawodowców odbywa się jeden, ale trudny etap górski dla kolarzy amatorów.

            Dojazd z Gronia do Białki Tatrzańskiej to najwyżej kilkanaście minut drogami, które w przeciwieństwie do głównych dróg zazwyczaj nie są zakorkowane. Połączenie komunikacyjne możliwe jest zarówno od strony Zakopanego, Łysej Polany jak i Nowego Targu. Możemy więc planować trasę dojazdu samochodem nie martwiąc się o korki. Chcemy odpocząć w ciszy i spokoju? Nasze drogi powinniśmy skierować na podhalański Groń.

Groń będzie też świetną bazą wypadową na wycieczki wysokogórskie, dzięki bezpośredniej bliskości Wysokich Tatr i Morskiego Oka skąd można wejść na Rysy. Zimą natomiast narciarze w najbliższe okolicy mają do dyspozycji kilkanaście ośrodków narciarskich. Wokół jest cisza i spokój. Zachęca to do spacerów, relaksu i aktywności na świeżym powietrzu.

W Groniu można rozsmakować się w góralskich specjałach takich jak bundz, bryndza i oscypek oraz zakupić wełniane swetry czy skórzane pantofle. Mieszkańcy troskliwie pielęgnują tradycje góralskie i nie tylko od święta ubierają się w stroje regionalne, które zachwycają wszystkich swoim bogactwem. Dużą popularnością cieszą się działające we wsi kapele góralskie i zespoły regionalne, które zdobywają nagrody na renomowanych festiwalach folklorystycznych.

Każdy kto przyjedzie do Gronia lub Leśnicy znajdzie coś atrakcyjnego i fascynującego. Mieszkańcy obu wsi zapraszają wszystkich do siebie zapewniając szczere i życzliwe przyjęcie. Przyjezdnych zaciekawi piękny kościół zbudowany z drewna w stylu góralskim. Niewątpliwą atrakcją są uroczystości kościelne i rodzinne, ponieważ w tym czasie rozbrzmiewa piękny śpiew. Bardzo dba się tu o zachowanie gwary.

 

 

 

3131