Sołtys miejscowości Leśnica

Sołtysem miejscowości Leśnica jest Joanna Morawa

Leśnica to jedna z niezwykłych, kameralnych miejscowości w gminie Bukowina Tatrzańska. Już samo jej położenie jest niezwykłe: znajduje się na dnie doliny przeciętej praktycznie na pół przez potok o tej samej nazwie. Po jednej stronie rzeki znajduje się Leśnica, a po drugiej inna miejscowość: Groń. W efekcie przejeżdżając przez liczne mosty i mostki znajdujemy się w jednej lub drugiej miejscowości.

Warto przypomnieć, że nazwa Leśnica pochodzi od lesistego terenu i właśnie potoku płynącego dnem doliny. Obecnie to niewielka, kameralna miejscowość licząca około półtora tysiąca mieszkańców. Położona w Pogórzu Gliczarowskim, powstała prawdopodobnie przed 1254 roku, gdyż to wtedy wymieniona jest w dokumencie, który wyszedł spod pod pióra Klemensa i Marka Gryfitów i odnawiał przywileje nadane Cystersom przez ich stryja. Natomiast sama osada tak naprawdę powstała w końcu XVII wieku – w 1660 roku wieś liczyła 16 zagród i zaledwie 20 chałupników. Do wsi należało wiele przysiółków, a także obecnie samodzielna wieś Bór położona bliżej Szaflar. 

 

Wracając jednak do czasów współczesnych, obecnie Leśnica to miejsce, w którym łączy się góralska tradycja z nowoczesnością. Jest znakomitą bazą wypadową dla turystów i narciarzy, dla których męczące są tłumy ludzi w Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej w czasie sezonu turystycznego czy narciarskiego. A można na Podhalu wciąż znaleźć takie perełki jak Leśnica, zatrzymując się tutaj mieszkamy w prawdziwie regionalnej miejscowości, właśnie z dala od zgiełku znanych kurortów, a z drugiej strony w bezpośredniej bliskości znajdujących tutaj się licznych ośrodków i wyciągów narciarskich. Działające w Leśnicy pensjonaty są kameralne i prowadzone przeważnie przy gospodarstwach, a więc zapewniają wyjątkową atmosferę.

Zimą bezpośrednia bliskość Białki Tatrzańskiej powoduje, że jesteśmy w regionie, gdzie znajduje się kilkanaście nowoczesnych ośrodków narciarskich i tras o różnej trudności.

Latem z kolei kręte, górskie drogi są świetnymi trasami na krótkie lub dłuższe wycieczki rowerowe.

Co ważne, to właśnie tutaj na Podhalu - w Leśnicy turyści mogą skosztować oryginalnego buncu, bryndzy czy oscypka. Właśnie tutaj mieszkał pierwszy w Polsce góral, który uzyskał unijny certyfikat dla swoich wyrobów. Kazimierz Furczoń legendarny baca wytwarzał, a raczej „pucył „jedne z najlepszych oscypków w całej Polsce.

Dlatego wybranie noclegu w Leśnicy, to znalezienie idealnej lokalizacji, z której bardzo łatwo i szybko można dojechać do Palenicy Białczańskiej, gdzie rozpoczyna się szlak turystyczny do Morskiego Oka. Latem, w szczycie sezonu codziennie drogą idzie nawet kilkanaście tysięcy turystów. Z Zakopanego w czasie wakacji, ze względu na korki trudno jest wtedy dojechać w ten rejon Tatr, tymczasem Leśnica z parkingiem na Palenicy Białczańskiej połączona jest piękną, górską drogą, z widokowymi miejscami skąd roztacza się fenomenalny widok na Tatry. Sam dojazd do Leśnicy możliwy jest z dwóch stron: od Nowego Targu przez Gronków i Groń i od Bukowiny Tatrzańskiej przez Olczański Wierch.

Spragnieni kultury góralskiej też nie będą zawiedzeni, to tutaj prężnie działa filia Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej – Walusiówka”. To właśnie w tym punkcie Podhala górale nie tak dawno postawili oświetlony w nocy monumentalny krzyż na Stefańskim Wierchu. 

Obecnie to stosunkowo mała, ale prężnie rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa zapewniająca z jednej strony wiejski spokój, z drugiej (ze względu na położenie) umożliwia korzystanie ze wszystkich uroków i atrakcji Podhala. Pobyt w niewielkich, rodzinnych pensjonatach poprzez bezpośredni kontakt z kulturą góralską, przynosi niepowtarzalne przeżycia i wspomnienia. To tutaj mieszkańcy na co dzień używają gwary góralskiej, dzięki temu jest wciąż żywa, a nawet ewoluuje.

 

Planując wypoczynek na Podhalu, marząc o ciszy i spokoju warto swój wzrok skierować więc na Leśnicę – bez względu na porę roku i pogodę. Każdy nawet najwybredniejszy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie i nie wyjedzie zawiedziony.

 

3623