Rusza konkurs Nasz Zabytek Fundacji Most the Most

Uwaga, małopolskie! Zabytek z twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs Nasz Zabytek Fundacji Most the Most

Mieszkasz w Małopolsce? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń potrwa 4 tygodnie - od 8 sierpnia do 5 września 2022 r.

Rusza konkurs Nasz Zabytek Fundacji Most the Most
Rusza konkurs Nasz Zabytek Fundacji Most the Most

Nasz Zabytek to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: 

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start konkursu – 8 sierpnia 2022 r.); 

Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

  • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu na początku listopada 2022 r. - po ogłoszeniu wyników I Konkursu).  

Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już 4 edycje konkursu Nasz Zabytek w 10 województwach. W sierpniu 2022 r. ruszy także I Konkurs w województwach: wielkopolskim i śląskim. Jesienią 2022 r. odbędą się konkursy w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. W 2023 r. planujemy ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw. Harmonogram wszystkich konkursów znajduje się na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/#harmonogram

Udział w konkursie – krok po kroku

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń: 8.08 – 5.09. 2022 r.)

  • Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.

  • Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej.

  • Zrób zdjęcie zabytku.

  • Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

  • Ważne! Im więcej zgłoszeń na zabytek tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!



Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs – wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. Nabór zgłoszeń rozpocznie się na początku listopada 2022 r. i będzie trwał przez 3 tygodnie.

  • Zastanów się, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?

  • Opisz swój pomysł i uzasadnij go.

  • Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.



Dlaczego warto się zaangażować?

Udział w konkursie „Nasz zabytek” to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły, pobudzić wyobraźnię, poczuć wpływ na własne otoczenie. Przekonać się, że nasze zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Każdy zgłoszony zabytek i pomysł ma szansę wygrać, a zgłaszający zostać lokalnym bohaterem.

Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Celem, który Fundacja Most the Most chce uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność. Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń.

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pokazali, że chcą i potrafią zaangażować się w wybór lokalnych zabytków do rewaloryzacji i wykreowanie dla nich nowej funkcji społecznej.

Konkurs Nasz Zabytek w liczbach:

  • 10 konkursów na wybór zabytku

  • ponad 3500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców

  • ponad 350 zgłoszonych zabytków

  • 10 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków

  • prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków

  • 10 zwycięskich zabytków.

Zwycięskie zabytki to do tej pory:

  1. Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),

  2. Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),

  3. Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),

  4. Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),

  5. Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),

  6. „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),

  7. Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),

  8. Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),

  9. Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),

  10. Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

Zgłoszone zabytki można zobaczyć na mapie zabytków .



O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Kontakt dla mediów:

Róża Zabojszcz

roza.zabojszcz@mostthemost.pl
+48 532 390 627

662

Powrót