Konferencja w Zakopanem - Zima może być bezpieczna.

14 stycznia 2021 roku w Zakopiańskiej Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 5, odbyła się konferencja prasowa „Samorządy gmin górskich wobec propozycji rządu”, kolejne ze spotkań gmin górskich w ramach akcji „Polska zima razem”.

Otwierając konferencję gospodarz spotkania, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podziękował za tę pozytywną inicjatywę spotkania miast i gmin i wyraził przekonanie i wiarę w to, że wspólne działania pozwolą na bezpieczny powrót do normalności.

Samorządowcy zgodnie podkreślali, że potrzebne są precyzyjne narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców, które doprowadziłyby do otwarcia turystyki. Pozytywnie oceniali wsparcie przyznane samorządom, chociaż zgodnie przyznawali, że wypracowane przez dwa miesiące wspólnej pracy postulaty nie zostały do tej pory uwzględnione, a wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju i tarczy 6.0 są dobre, ale nie wystarczające.

Jak mówił burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak wzburzenie branży turystycznej i pozostałych przedsiębiorców jest jak najbardziej zrozumiałe, nie wynika ono z chęci sprzeciwu, ale podyktowane jest prawdziwą biedą, która potrzebuje realnej pomocy. Stąd wynikają także zapowiadane protesty, za którymi stoją osobiste dramaty wielu rodzin.

Zebrani na konferencji zgodnie podkreślali, że będą stać  na straży samorządności, oczekując jednocześnie, że zgłaszane przez nich postulaty zostaną zrozumiane i przyjęte, a wspólne działania 203 gmin górskich, w tym 111 narciarskich doprowadzą do otwarcia bezpiecznego sezonu zimowego w turystyce. Przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa jest to jak najbardziej możliwe. Na zakończenie konferencji Burmistrz Leszek Dorula zaznaczył, że dla wszystkich samorządowców zdrowie i życie mieszkańców to wartości nadrzędne.

(APM)

Link do nagrania z konferencji:

https://www.youtube.com/watch?v=Z1gQwsjsp1M&feature=youtu.be

Tekst, zdjęcia: www.zakopane.pl

948

Powrót