Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:
osobie uprawnionej na podstawie tytułu wykonawczego, jeżeli egzekucja w okresie ostatnich 2 miesięcy jest bezskuteczna.
osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia, albo gdy się uczy w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia, w przypadku posiadania przez osobę uprawnioną orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo.
jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 725,00 zł.
w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500,00 zł miesięcznie na osobę uprawnioną.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:
obywatelom polskim, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
cudzoziemcom przebywającym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z Funduszu alimentacyjnego jeżeli: wynika to z wiążących Polskę umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym.
posiadają zezwolenie na pobyt stały na terytorium Polski, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oraz zezwolenie na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami określonymi w Ustawie z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach.
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się od miesiąca, w którym został złożony wniosek przez osobę uprawnioną lub jej przedstawiciela ustawowego.
Druk wniosku o ustalenie uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z załącznikami:
Wzór Zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o wysokości przychodu oraz o wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest odpowiednio prawo do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego lub świadczenia wychowawczego, dotyczące osoby rozliczającej się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: